preskoči na sadržaj
Z rucakima po vlaškim putima

Z rucakima po vlaškim putima zavičajni projekt je školske godine 2022./23. Okosnica programa bit će učenje osnovnih pojmova i izraza na vlaškom (istrorumunjskom) jeziku, pjevanje tradicionalnih pjesama, kazivanje brojalica i recitacija te promicanje i valorizacija vlaškog u vidu kraćih literarnih radova (poezija, kratka proza). Jedna od okosnica bit će i istraživanje ruta „Putevima kontrabanda“ i pješačenje jednim dijelom rute i to od Šušnjevice do pruge. Cilj projekta je upoznati učenike s društveno povijesnim značajem te tradicijskom kulturom Šušnjevice i okolice te razvijanje svijesti o vrijednostima vlaškog jezika, kao posebnost zavičaja te kreativno izražavanje učenika.

Projekt je namijenjen svim učenicima škole kroz pojedine aktivnosti u kojima istražuju, prikupljaju, promatraju, uče, bilježe, slušaju, izrađuju, analiziraju i demonstriraju, čime se utječe na razvoje učeničkih sposobnosti, jačanje potrebe za samostalnim učenjem i cjeloživotnim obrazovanjem. Kroz razne projektne aktivnosti namjera je proširiti znanja učenika o povijesti podneblja u kojem žive, kulturnoj baštini i običajima te tradiciji zavičaja. Namjena projekta je njegovanje zavičajnosti u širem interkulturalnom i multikulturalnom kontekstu, senzibiliziranje učenika za upoznavanje i njegovanje tradicijskih običaja kao posebnosti svoga kraja te prezentacija široj javnosti.

Koordinator projekta je Mikela Banko Lukšić uz vanjske suradnike: Viviana Brkarić i Valter Stojšić.

Projektne aktivnosti provodit će se sa svim učenicima škole, a u sklopu nastavnih predmeta, satova razrednika, grupa izvannastavnih aktivnosti (Moj svijet , Istrorumunjski govor, Likovna grupa, Kreativka, Pjevački zbor), dodatne nastave prirode i društva od 1. do 4. razreda, susreta, posjeta, terenske nastave te obilježavanja prigodnih tematskih dana ili svečanosti. Nakon prve uvodne aktivnosti na kojoj će razrednici na satovima razrednika učenicima predstaviti sadržaj i cilj zavičajnog projekta, uslijedit će nove aktivnosti i to:

- povodom obilježavanja Dana rumunjskog jezika (23.9.) realizirat će se posjet lutkarskoj predstavi (marionete)u izvođenju studenata iz Bukurešta ( Circolo Rijeka) te radionica izrade vlastite lutke prema pozivu Udruge Rumunja - posjet Ekomuzeju „Vlaški puti“- učenici viših razreda

- povodom obilježavanja Međunarodnog dana pješačenja realizirat će se pješačenje dijelom tematske staze „Putevima kontrabanda“ ( od Šušnjevice do pruge uz stručno predavanje Valtera Stojšića) - svi učenici

- pripovijedanje tradicijskih priča na vlaškom jeziku te likovno izražavanje na temu priče - učenici od 1. do 4. r.

- dokumentarni film na vlaškom jeziku „Gromača“- učenici od 5. do 8.r. - upoznavanje s osnovnim pojmovima na vlaškom jeziku iz početnice Pošnjin ganej vlaški - na satovima razrednika i satovima INE - svi učenici

- dizajn unikatnih eko ruksaka s prigodnim porukama na vlaškom jeziku u suradnji s Centrom za inkluziju Labin- na satovima likovne kulture i likovne grupe – svi učenici

- pjevanje tradicionalnih pjesama na vlaškom jeziku u sklopu pjevačkog zbora (veliki) i GK i INE (maleni)

- završna priprema projekta za predstavljanje potonjeg na Festivalu zavičajnosti. Svaka projektna aktivnost će se pratiti fotografiranjem i snimanjem u cilju izrade konačne prezentacije.

Z rucakima po vlaškim putima - aktivnosti

Z rucakima po vlaškim putima

„Z rucakima po vlaškim putima“ naziv je našeg ovogodišnjeg zavičajnog projekta u sklopu kojeg smo organizirali današnju aktivnost - pješačenje. Međunarodni dan pješačenja izvrsno se uklopio u tu priču. Otisnuli smo se tzv. Putevima kontrabanda, tematske staze za pješačenje, uređene prema pričama lokalnog stanovništva Šušnjevaca po kojima su prolazili tridesetih godina prošloga stoljeća, za vrijeme talijanske vlasti, kako bi robu široke potrošnje nabavili jeftinije, a pritom su u svojim torbama nosili poljoprivredne proizvode da bi ih u bescarinskoj zoni prodavali. Švercanje ili kontraband iz proglašene bescarinske zone u Kvarnerskoj provinciji postao je jedan od načina preživljavanja ondašnjeg stanovništva jer je ondje roba bila jeftinija nego u okolnom području.

Mi smo danas propješačili prvu rutu, od ekomuzeja Vlaški puti do zaseoka Podmaj, oko 6 km. Uspon nas je vodio djelomično kroz šumu do prijelaza preko željeznčke pruge i bilo je naporno, ali preživjeli smo i preporučujemo svima. Učenici predmetne nastave, nakon pješačenja,  zaustavili su se i u zanimljivom Interpretacijskom centru  ekomuzeja Vlaški puti kako bi se upoznali s postavom i uživali u djeliću povijesti i kulturnoj baštini zavičaja s naglaskom na valorizaciju vlaškog jezika, a učenici razredne nastave uputili su se kućama ili na produženi boravak jer su ekomuzej posjetili prošle školske godine. Izvrsni voditelji, Viviana Brkarić i Valter Stojšić, pružili su nam potpuni doživljaj stručnim vodstvom. Zanimljiva terenska nastava iz koje smo izašli obogaćeni novim saznanjima iz povijesti, tradicije i odličnih priča.




Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Administrator   datum: 19. 10. 2022.

Tražilica



Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji


Oglasna ploča

E-dnevnik

Korisni linkovi

Obrazovanje


Korisni linkovi
Mediji
 • Glas Istre
 • Radio Labin
 • Labinstina
 • LC Labin
 • 5portal Labin

Ostalo


Brojač posjeta
Ispis statistike od 7. 9. 2017.

Ukupno: 136368
Ovaj mjesec: 1114
Ovaj tjedan: 29
Danas: 29

Arhiva dokumenata

Virtualna knjižnica

Virtualna knjižnica Čepić

Virtualna školska knjižnica nastala je u vrijeme trajanja nastave na daljinu kao podrška učenicima, učiteljima, stručnim suradnicima i roditeljima.




preskoči na navigaciju