Kako je nastalo Čepićko jezero/polje

Kako je nastalo Čepićko jezero/polje - školska godina 2019./20. i 2020./21.

Okosnica projekta bit će  istraživanje o isušivanju Čepićkog jezera i nastanku Čepićkog polja. Učenici će kroz istraživanje i predavanja stručnjaka i žitelja naučiti :

•  da je jezero nekada bilo izvor rječice Raše,
  •  da su postojale utvrde oko jezera (današnji Kršan, Kožljak, Čepić),
  •  o biljnom i životinjskom svijetu u jezeru i oko njega
  •  o razvijenim granama gospodarstva (stočarstvo i ribarstvo), trgovini,
  •  da je isušivanje jezera započelo 1928. i trajalo do 1932. godine te razloge isušivanja

U sklopu projekta provele bi se dvije terenske nastave – u općinu Raša, Kotle i akumulacijsko jezero Butonigu.

U općini Raša učenici bi obišli ušće rijeke Raše gdje se  tok rijeke kojoj je izvor nekada bio u Čepićkom jezeru ulijeva u Jadransko more. Projekt isušivanja Čepićkog jezera povezan je s isušivanjem Krapanskog zaljeva.

U Kotle i na akumulacijsko jezero Butoniga učenici će spoznati važnost, izgled i vrste voda i tla u zavičaju.

Cilj projekta Čepićko jezero je istražiti, upoznati i afirmirati  osobitosti  i vrijednosti vezane uz projekt,  poticati kreativno  povezivanje zavičajne nastave s nastavnim programima te njihova  implementacija. Razvijat će se učeničke sposobnosti, potreba za samostalnim učenjem i cjeloživotnim obrazovanjem. Poseban cilj je njegovanje  zavičajnosti u širem interkulturalnom i multikulturalnom kontekstu, kao i poštivanje  pravila timskog rada. Konkretniji ciljevi su senzibiliziranje učenika za  upoznavanje  i njegovanje tradicije, povijesnih izvora i činjenica vezanih za uži zavičaj te njegovanje žive riječi izvornih žitelja i poznavatelja povijesnih događaja u kraju.

Kako je nastalo Čepićko jezero - aktivnosti