Posjetili smo Kreativni centar Sonda u Vižinadi

Mješovita grupa učenika od 5. do 8. razreda zajedno sa svojim vršnjacima iz potpićanske škole posjetila je 26.4.2023. Kreativni centar Sonda u Vižinadi u sklopu terenske nastave iz likovne kulture, a u pratnji učiteljica Ajrin Floričić i Eni Blašković. Učenici koji su imali prilike sudjelovati na terenskoj nastavi su oni koji su se uključili u projekt izrade školskog logotipa ili su sudjelovali na školskom natjecanju iz likovne kulture.

Dočekali su nas vlasnici Studia Sonde; jedne od najuspješnijih dizajnerskih tvrtki u Hrvatskoj, Jelena Fiškuš i Sean Poropat. U malom mjestu Vižinadi, okružen vinogradom i livadama, nalazi se ogroman kreativni centar u kojem nastaju mnoga zanimljiva vizualna rješenja, reklame, reklamni spotovi koje svakodnevno gledamo na tv-u.

Jelena je prezentirala razvojni put Studia Sonde, a Sean nam je održao radionicu na temu ekološkog dizajna gdje su i učenici imali priliku stvarati, promišljati i analizirati. Učenike je najviše iznenadilo koliko je poznatih brendova surađivalo sa dizajnerima u Sondi, svidio im se i njihov prostor te su naučili nešto o pravilima dobrog dizajna. Dizajn mora biti između ostalog pošten, jednostavan, estetičan, a dobar dizajn je bezvremenski. Zato i suvremeni dizajneri crpe inspiraciju iz puno starijih primjera, a učenici su imali priliku saznati zašto Iphone izgleda baš tako kako izgleda ili kako je zamišljeno korištenje prvih najlonskih vrećica.

Osim kreiranja ideja prema zadatku (dizajn eko stolice) učenici su trebali i prezentirati svoj rad (što nije uvijek jednostavno).  U opuštenoj atmosferi uz ohrabrenje vlasnika tvrtke, sve se činilo lakše. Naučili su da nije dovoljno razmišljati samo o izgledu, već i o materijalima koji će se koristiti, prijevozu, skladištenju, mogućnosti reciklaže.

Jedna od rečenica koju su najviše zapamtili jest da dizajneri dizajniraju sve osim prirode. Važno je osvijestiti što nas okružuje i što možemo učiniti da bi stvorili oko nas kvalitetno i ugodno mjesto za život, čuvajući prirodu i crpeći inspiraciju iz nje.

Eni Blašković, učiteljica likovne kulture

objavio: Administrator   datum: 4. 5. 2023.

« Svibanj 2024 »