Udruga Rumunja omogućila nam je nezaboravan doživljaj

Udruga Rumunja financiranjem prijevoza i zakuske zaslužna je za realizaciju terenske nastave u Rijeku. Povodom obilježavanja Europskog dana jezika, učenici starijih razreda, u petak, 3. rujna, posjetili  su Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka, smještenom u veličanstvenoj Guvernerovoj palači.

Dio postava Muzeja koji je kod učenika izazvao najveće oduševljenje svakako je originalni pojas za spašavanje s Titanika iz 1912. godine. Učenike su dojmili i ostali izloženi eksponati poput maketa jedrilica, kompasi te razni instrumenti za orijentaciju na moru, kao i brojne amfore.

U Prirodoslovnom muzeju Rijeka najveće iznenađenje bio je replika morskog psa, a pored ove morske nemani učenici su na hologramu vidjeli špiljskog medvjeda, brojne kukce kao i hvalevrijedne akvarije s raznim vrstama riba.

Vrhunac dana bila je proslava Dana rumunjskog jezika organiziranom u Circolu – Comunita degli Italiani Fiume.

Bio je to nezaboravni doživljaj u prekrasnom ambijentu talijanskog kazališta, u vrhunskoj organizaciji rumunjskih diplomatskih predstavnika Aline Dobrescu, predsjednice Udruge Rumunja iz RH,  vicekonzulice Corine-Mihaele Cosmă-Gălățanu  i Delie Vorkapić, djelatnice Počasnog konzulata.

U kulturnom programu sudjelovali su Goran Čolakhodžić, koji je predstavio dvojezični rumunjsko-hrvatski časopis VERSO, dok je dr.sc. Petar Radosavljević, pročelnik Odsjeka za rumunjski jezik Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, govorio je o Istro-rumunjskom dijalektu – od nastanka do danas.

Djevojčica Helena Orlić predstavila se s gitarističkim recitalom, a svakako najveći interes prisutni su iskazali prema studentima Nacionalnog sveučilišta za kazalište i kinematografiju „I. L. Caragiale“ iz Bukurešta. Oni su izveli više koreografskih predstava s marionetama, koje predstavljaju niz rumunjskih narodnih plesova, a među kojima se našla i jedna baletna točka. Vesele, razigrane i dinamične melodije mnoge su nagnale na ples, a među njima su bili i naši učenici. Njihanjem i pljeskanjem u ritmu pjesme lijepo su se zabavili.

Nastup učenika naše škole s pjesmama i recitacijama na istro-rumunjskom jeziku  izazvao je oduševljenje prisutnih, koji su vrijedne i nasmijane učenike nagradili s velikim pljeskom.

Pri završetku edukativno – kulturnog programa, zajedno sa studentima iz Bukurešta,   učenici su sudjelovali u kreativnoj radionici. U opuštenoj i prijateljskoj atmosferi, izrađivali su vlastite lutke, koje su potom za uspomenu ponijeli svojim kućama.

Lijepo, nezaboravno i nadasve korisno!

objavio: Administrator   datum: 26. 9. 2022.

« Svibanj 2024 »