Hrvatski olimpijski dan proveli smo na terenskoj nastavi u Plomin Luci

Hrvatski olimpijski dan, 13. rujna, ove smo godine, obilježili na terenskoj nastavi u nekoliko zanimljivih radionica u Plomin Luci, a vezano uz projekt  naše škole „Uz obilje morske radosti djeca će zdravo odrasti“ s ciljem  rekonstrukcije kuhinje u PŠ Kršan te povećanja konzumacije ribljih obroka i stvaranja zdravih prehrambenih navika.

Kako bismo učenicima približili  gospodarsku granu  - ribarstvo, organizirali smo zanimljiv susret s dvojicom ribara iz Plomin Luke. Moreno i Nenad ispričali su svoju priču o zanimanju ribar, pokazali im svoje prijevozno sredstvo za ulov riba - ribaricu te im pokazali dnevni ulov. Tako su učenici naučili o pojedinim vrstama riba Jadrana, saznali  o pripremi svježe ribe  za prijevoz u hladnjačama te o prijevozu do tržnica, trgovina ili tvornica za preradu riba.

Učenicima je o uzbudljivom ronjenju i podvodnom ribolovu iz prve ruke pričao naš vjeroučitelj Damir kojemu je to hobi. Demonstrirao je učenicima razredne i predmetne nastave svoje ronilačko tzv. neoprensko odijelo, peraje, masku i opremu za podvodni ribolov. Pokazao im je kako funkcionira kompjutor za podvodni ribolov te upozorio o sigurnosnim aspektima ronjenja i podvodnog ribolova. Zanimljive su i njegove priče iz mnogobrojnih  akcija čišćenja čemu je prisustvovao. Puno je tu pravila za početnike i tečaj kojeg treba završiti za sigurnu vezu čovjeka i mora i nikako prije punoljetnosti.

O bogatsvu i raznolikosti morskih biljaka i životinja nadovezala se naša Iva, učiteljica prirode i biologije. Pripremila je radionicu fotografiranja karakterističnih biljnih vrsta priobalja  kao pripremu za izradu fotoprezenacije u školi.

Za kraj ili za početak, ovisno kojoj grupi su učenici pripadali, djelatnici i volonteri Hrvatskog Crvenog križa i Službe spašavanja života na vodi i ekološke zaštite priobalja, Sebastian  Labinjan i Davor Privrat, prezentirali su učenicima o zaštiti i spašavanju života na vodi i  pružanju nužne medicinske pomoći kupačima na plaži, o opremi pripadnika spasilačke službe, o izobrazbi i osposobljavanju pripadnika spasilačke službe, o organizaciji nadzora na plažama, a kao šećer na kraju organizirali pokaznu vježbu spašavanja „kupača u opasnosti“ kojeg je za tu priliku „glumio“ naš učenik Lucijan. Za učenike razredne nastave realizirali  su i  radionicu Crvenog križa  „Nauči kodeks sigurnosti na vodi“ o zabavnom ali opreznom životu pokraj mora i u vodi. Terenska nastava prepuna adrenalina završila je marendom u hladu i odmorom učenika na plominskoj plaži Copacabana.

Hvala od srca, svim našim dragim suradnicima u Plomin Luci, u organizaciji ove terenske nastave!

objavio: Administrator   datum: 15. 9. 2022.

« Svibanj 2024 »