Tijekom godina

Kuhajmo! Jezik?

Hranom najprije podmirujemo osjećaj gladi, ali i slavimo život,  iskazujemo ljubav, njome volimo i njegujemo sebe, iskazujemo gostoprimstvo ili zahvaljujemo, pokazujemo dobre manire. Razgovarajući tako o hrani rodila se ideja o projektu Kuhajmo! Jezik?  Nastajao je čitavu školsku godinu 2011./12., a rad je učenika i nastavnika Jezične grupe OŠ Ivan Goran Kovačić (Dijane Franković, Romine Miletić, Deana Nestorovića, Dianore Radola, Romine Licul i Davorke Vadanjel).

Potaknuti zajedničkim  projektom OŠ Vladimira Nazora i OŠ Ivan Goran Kovačić Čepić, od pređe do  umjetničkog djela  tzv. „Naše niti“ kojemu je jedan od najvažnijih ciljeva  očuvanje kulturne baštine i tradicije vezane za proizvodnju vune od stada ovaca, striženja, čišćenja i pranja vune do predenja, pletenja, tkanja i filcanja te stvaranja novih umjetničkih kompozicija, odlučili smo odškrinuti vrata bogate tradicije  pripreme jela od ovčetine i janjetine.

Prikupljanjem, istraživanjem i proučavanjem recepata od ovčjeg i janjećeg mesa  nastajao je naš zbir, a  razvijanjem jezičnog izričaja na lokalnom istrorumunjskom, materinjem hrvatskom i  učenom talijanskom i engleskom jeziku pretakali smo tradiciju u vrijedan uradak.

Tako je nastala  kuharica s izvornim lokalnim receptima od ovčjeg  i janjećeg mesa, ali i s odabranim  receptima karakterističnima za cijelu Hrvatsku, Veliku Britaniju, Italiju i Rumunjsku. Podijelili smo je u dvanaest poglavlja po mjesecima kako bismo objedinili bogatstvo jezika i kulturne baštine. Odabrali smo i recepte u kojima su korišteni ovčji proizvodi poput sira. Svi su recepti napisani najprije na hrvatskom i na engleskom jeziku, a zatim na istrorumunjskom i talijanskom jeziku. Oplemenili smo je dječjim ilustracijama nastajalima u suradnji s učiteljicom likovnog odgoja. Prevodeći s jezika na jezik, uvrstili smo i mali rječnik najčešćih uporabnih riječi.

Iako  je u našem kraju tradicija pripremanja ovčjeg i janjećeg mesa najviše vezana za Uskrsno vrijeme, vjerujemo da ćete u druženju s našom kuharicom otkriti zadovoljstvo pripremanja karakterističnih jela tijekom cijele godine, a pojačana odgovarajućim mirodijama mogu iznenaditi i najiskusnije nepce. Zahvaljujemo svima na uloženom iskustvu, znatiželji, mašti i ljubavi za realizaciju Kuhajmo! Jezik?

Poslužite jela svojoj obitelji i prijateljima i ...uživajte!

Učenici i učitelji  Jezične grupe

objavio: Administrator   datum: 10. 4. 2014.