Tijekom godina

Naše niti

Na samom početku  školske godine  2011./2012. u Osnovnoj  školi Ivan Goran Kovačić Čepić i Osnovnoj  školi Vladimira Nazora Potpićan,  osmislili smo projekt nazvan «Naše niti» - Od pređe do umjetničkog djela. Temeljni cilj projekta, koji smo provodili cijele školske godine, je očuvanje narodne baštine, procjenjivanje vlastitih životnih uvjeta te uočavanje raznolikosti događaja i društvenih pojava u prošlosti i sadašnjosti.

Aktivnosti koje smo provodili dale su neprocjenjivi  doprinos  unaprjeđenju kvalitete  poučavanja kao i razini znanja  učenika u obje škole. Kroz različite sadržaje i aktivnosti, upoznali smo se s tradicijskim i suvremenim načinima korištenja vune. Striža, pranje, češljanje, predenje i filcanje, zatim pletenje i tkanje vune - aktivnosti su koje su nas vodile do same  završnice projekta koje  su se sastojale od stvaranja vunenih kreacija.

Sva događanja od samog početka realizacije projekta snimana su kamerom i predstavljaju dijelove dokumentarnog filma kao još jednog kreativnog umjetničkog izraza. Nositelji aktivnosti vezanih uz navedeni projekt su učitelji i učenici škola Čepić i Potpićan te roditelji učenika i mještani koji su se povremeno uključivali u njihovu realizaciju putem tematskih radionica. Idejni nositelj i voditelj projekta Naše "niti" je gđa. Davorka Vadanjel,  učiteljica likovne kulture u obje škole, a koordinatori svih aktivnosti u našoj školi su školska pedagoginja Nada Švraka i knjižničarka Romina Miletić.

Tijekom školske godine projekt je tematski obuhvatio i realizaciju sadržaja Školskog kurikuluma u izbornoj i dodatnoj nastavi, izvannastavnim aktivnostima i aktivnostima povodom obilježavanja značajnih datuma

posebno ističemo:

• simbolično otvaranje rada na projektu spajanjem niti koje su krenule iz obje škole (u mjestu zvanom Podilija)
  • organizirani posjet stadu ovaca na Učki

• sudjelovanje kod striže ovaca u Kršanu i Bolobanima
  • organiziranje skupnih roditeljskih sastanaka
  • izradba 10 - metarske  kravate s motivima ovaca povodom Dana hrvatske kravate

• nabavka vune
  • demonstracija tradicionalnog pranja i sušenja vune u suradnji sa roditeljima i starijim mještanima
  • češljanje vune u zajedničkim radionicama

• predenje vune u Čepiću u suradnji sa roditeljima i starijim mještankama
  • obilježavanje  maškara – kada  su sva  djeca u školi Potpićan  bila maskirana u ovce
  • rad u radionicama zajedno s roditeljima kod filcanja,  predenja i pletenja vune
  • posjet Centru za inkluziju Labin

• posjet Dnevnom centru za starije osobe  uz organiziranu radionicu  pletenja
  • kreativno- umjetnički rad  -  podrazumijeva dizajniranje vunenih kreacija i stvaranje složenih kompozicija
  • izrada i prezentacija kuharice nazvane: Kuhajmo! Jezik? koju smo osmislili  u školi Čepić
  • Aska i vuk - predstava dramske grupe Oblaci

• izložba učeničkih radova  u  Kršanu
  • prezentacija cjelokupnog projekta povodom Dana Općine Kršan i Dana Općine Pićan te u Malom kazalištu u Labinu

I ovom prilikom zahvaljujemo svim sudionicima na  neprocjenjivom doprinosu  našem projektu.

pozivnica_Nase_niti.doc (729.50 KB)

objavio: Administrator   datum: 10. 4. 2014.