2014-11-18 13:58:00

Veleposlanik posjetio Područnu školu Šušnjevica

Veleposlanik Rumunjske, gospodin Cosmin Dinescu sa suradnicima je posjetio obnovljenu zgradu Područne škole u Šušnjevici, budući da se upravo u toj školi godinama provodi program očuvanja Istrorumunjskog, Vlaškog ili Žejanskog jezika. Nastavak u Opširnije.

Ravnateljica Mirela Vidak s veleposlanikom Cosminom Dinescu i suradnicima

Obnovljena zgrada PŠ Šušnjevica

 

Zbog urušavanja dijela međukatne konstrukcije, mali su učenici već na samom početku 2013./2014. morali napustiti zgradu svoje škole. Za njih se organizirala nastava u područnoj školi u Kršanu. Zahvaljujući općini Kršan koja je izdvojila pola milijuna kuna, školska zgrada u Šušnjevici većim se dijelom obnovila. Roditelji naših učenika, kao i svi žitelji Šušnjevice i okolnih sela, nestrpljivo očekuju završetak obnove, a mali učenici i povratak u školske klupe.

U ponedjeljak, 18. studenog, našu su školu u Čepiću i područnu školu u Šušnjevici posjetili veleposlanik Rumunjske – gospodin Cosmin Dinescu i njegovi suradnici - gospođica Sanja Husain i gospodin Bogdan Brinzei.

Poštovani su gosti iz rumunjskog veleposlanstva tom prigodom mogli uživati u literarno-recitacijskom programu kojega su učenici pripremili u suradnji sa svojim učiteljima.

Učenici koji su članovi istrorumunjske grupe u našoj školi - Luka Tončetić, Erik Ravnić, Lana Stepančić, Nataly Krajcar i Ivan Načinović izveli su višejezični igrokaz na vlaškom, talijanskom i engleskom jeziku i time oduševili naše poštovane goste.

Učenice sedmog i osmog razreda - Linda Tončetić, Simona Taletović, Antonia Jurasić, Ema Laginja, Veronika Herić i Stefani Dudić izložile su prezentaciju doživljaja sa ovogodišnjeg ljetovanja u „Kampu prijateljstva“ Tabara Sulina na delti Dunava te na taj način izrazile oduševljenje i zahvalu Veleposlanstvu Rumunjske u Hrvatskoj čijim je zalaganjem i ustrajnošću ostvareno to putovanje.

 

Nakon prigodnog programa, ugodno se druženje gostiju iz veleposlanstva s djelatnicima naše škole i općine Kršan, kao i s izvornim govornicima istrorumunjskog govora nastavilo u Konobi Ema u Vranju.

Time je još jednom pokazano kako se mnogo polaže u usmjeravanje učenika prema poštivanju tradicije i njegovanju istrorumunjskog govora, neprocjenjivog bogatstva hrvatske nematerijalne baštine, uz kojega je naša škola neraskidivo vezana. Time je istaknut obostrani interes   i važnost  budućeg  zajedničkog, predanog rada na očuvanju toga kulturnog bogatstva.


Osnovna škola "Ivan Goran Kovačić" Čepić