Gosti iz rumunjskog veleposlanstva u RH

Povodom Dječjeg tjedna, u utorak, 11. listopada 2016. godine, učenici i učitelji OŠ Ivan Goran Kovačić u Čepiću upriličili su prijem za novog veleposlanika Rumunjske u RH, njegovu ekscelenciju gospodina  Constantina Gregoria i suradnike. Ravnateljica škole, gospođa Mirela Vidak prigodno se obratila naglašavajući kvalitetnu dosadašnju suradnju i vjeru u buduće projekte vezane za revitalizaciju Istrorumunjskog jezika proglašenog nematerijalnom hrvatskom kulturnom baštinom.

Gosti i učenici su  imali priliku čuti kako zvuči taj pomalo zaboravljeni jezik od nazočnih izvornih govornika - Pepa, Mirjane, Guida, Vinka i Tone što je izazvalo oduševljenje svih prisutnih. Učenici Školskog zbora,  pod vodstvom učiteljice Sandre Novaković,  predstavili su se veselim pjesmama na dijalektu i  uglazbljenom pjesmom Trla, skoča za ovu prigodu. Učenici su  malom scenskom igrom predstavili dosadašnje radove svojih grupa u cilju očuvanja i revitalizacije tog govora pod vodstvom svojih učiteljica i knjižničarke, a i poigrali su se na engleskom jeziku. Osmaši su predstavili svoj boravak u rumunjskom kampu Sulina zahvaljujući rumunjskoj vladi.

Za kraj je novi veleposlanik srdačnim riječima učenicima i učiteljima iskazao veliko zadovoljstvo na dosadašnjoj suradnji te pohvalio cjelokupnu organizaciju rada u školi s posebnim naglaskom na očuvanju jezika te najavio otvorenje uređene škole u Šušnjevici gdje će djeca imati prilike i učiti Istrorumunjski  jezik u okviru  izvannastavnih aktivnosti.

Nakon posjeta Čepiću, veleposlanik je sa suradnicima posjetio i obnovljenu školu u  Šušnjevici  gdje su se skupili mještani i predstavnici Općine Kršan. Nitko nije mogao sakriti oduševljenje  obnovljenom školskom zgradom, a naša ravnateljica nije imala dovoljno riječi zahvalnosti kako rumunjskom veleposlanstvu  tako i Općini Kršan na  uloženim financijskim sredstvima za obnovu i opremanje škole.

Foto-galerija: Gosti iz rumunjskog veleposlanstva u RH

objavio: Administrator   datum: 13. 10. 2016.