Svečanost povodom dolaska rumunjskog veleposlanika i Mjeseca Frankofonije

Povodom dolaska rumunjskog veleposlanika g. Cosmina Dinescua, konzula Rumunjske u Republici Hrvatskoj g. Bogdana Brinzei i njihovih suradnika, a  povodom obilježavanja Mjeseca Frankofonije u Republici Hrvatskoj, u srijedu, 16. ožujka 2016. godine, u OŠ Ivan Goran Kovačić Čepić, održana je mala svečanost.

Nakon što je ravnateljica pozdravila uvažene goste i naglasila važnost obilježavanja Mjeseca Frankofonije, učenici su sa svojim učiteljicama pripremili prigodan program veličajući jezik i multikulturalnost. Šarenom lepezom recitacija, igrokaza i plesa slavili su hrvatski, francuski, rumunjski te istrorumunjski, vlaški ili žejanski i čakavski dijalekt koji se govore u našem kraju.

Mjesec Frankofonije bit će obilježen tijekom ožujka 2016. godine u 15 hrvatskih gradova i s više od 150 događanja. Rumunjska je članica Međunarodne organizacije Frankofonije te se i u Rumunjskoj prigodno obilježava raznim aktivnostima. Danas je to važna   međunarodna organizacija koja predstavlja skup država, zemalja, i regija koje koriste francuski kao nacionalni jezik, službeni jezik, jezik međunarodne komunikacije ili kao radni jezik, a zemlje članice surađuju na polju kulture, znanosti, gospodarstva, pravde i mira. Posebno se naglašava važnost njegovanja jezika i kulturne baštine svih naroda.

Na kraju je rumunjski veleposlanik g. Cosmin Dinescu iskazao zahvalnost te ugodno iznenadio učenike prigodnim darovima, knjigama za školsku knjižnicu.

Zahvaljujemo rumunjskom veleposlaniku g. Cosminu Dinescu, konzulu Rumunjske u Republici Hrvatskoj g. Bogdanu Brinzeiu i njihovim suradnicima na ugodnom druženju i darovima.

Foto-galerija: Svečanost povodom dolaska rumunjskog veleposlanika i Mjeseca Frankofonije

objavio: Administrator   datum: 16. 3. 2016.