Posjet ministra vanjskih poslova Rumunjske

U večernjim satima 5. veljače 2014. godine, u našu je školu  stigao dugo očekivani uglednik, Njegova Ekscelencija Titus Corlatean, ministar vanjskih poslova Rumunjske. Susret s Ministrom uveličali su veleposlanik Rumunjske, Njegova Ekscelencija Cosmin Dinescu, dožupanica IŽ, gđa Viviana Benussi, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, sport i tehničku kulturu IŽ, gđa. Patricia Smoljan, načelnik Općine Kršan, g. Valdi Runko, predstavnici lokalne vlasti i udruga Općine Kršan te članovi Školskog odbora...

Dočekali smo ga u našoj, svečano uređenoj školi, lijepim programom dobrodošlice koju su pripremili učenici iz PŠ Šušnjevica, učenici  dramske grupe i grupe INA te  njihove učiteljice, gđa. Dianora Radola, gđa. Davorka Vadanjel i gđa. Romina Licul. Naša ravnateljica, gđa. Mirela Vidak obratila se uvaženim gostima prigodnim govorom te istakla važnost očuvanja istrorumunjskog, vlaškog ili žejanskog govora uz kojeg je naša škola neraskidivo vezana, a uvršten je i na UNESCO- vu Listu zaštite nematerijalne kulturne baštine. Nabrojala je mnogobrojne aktivnosti naših vrijednih učenika i učitelja u svrhu zaštite i  očuvanja tog već pomalo zaboravljenog jezika te nadu u pozitivan ishod obnavljanja Područne škole Šušnjevica. Naime, zgrada PŠ Šušnjevica u derutnom je stanju te je od početka školske godine zatvorena zbog opasnosti od urušavanja. U znak zahvale, nakon izvrsnog  recitala naših učenika na istrorumunjskom jeziku  i odlične scenske igre Veli Jože, učenici su uglednike darovali vrijednim dječjim uratcima iz raznih projekata očuvanja istrorumunjskog jezika.

Na nezaboravnoj dobrodošlici i prekrasnom druženju s učenicima i djelatnicima škole na kraju se  zahvalio i sam ministar, Njegova Ekscelencija Titus Corlatean. Izrazio je želju za budućom dobrom suradnjom i otkrio djelić razgovora  s predsjednikom države, g. Josipovićem i ministricom vanjskih poslova Republike Hrvatske gđom. Pusić o aktivnostima koje naša škola provodi vezano za očuvanje, revitalizaciju i popularizaciju istrorumunjskog jezika  te o obnovi zgrade  PO Šušnjevica. Istaknuo je  nužnost i budućeg  zajedničkog, predanog rada na očuvanju toga kulturnog bogatstva. Simpatičnom porukom učenicima neka slušaju svoje roditelje, učitelje te  neka nastoje što više govoriti ovim rijetkim jezikom, ostat će nam svima u lijepom i nezaboravnom sjećanju.

Ugledni uzvanici prate program učenika

Dramska grupa s izvedbom Veli Jože

Ministar vanjskih poslova, Njegova Ekscelencija Titus Corlatean i naša ravnateljica

Naši učenici s uratcima iz raznih projekata očuvanja istrorumunjskog jezika

objavio: Administrator   datum: 7. 2. 2014.