Moj doprinos očuvanju nematerijalne kulturne baštine u Dubrovniku

Povodom obilježavanja 10. obljetnice UNESCO-ve konvencije o nematerijalnoj kulturnoj baštini i manifestacije ICCN Dubrovnik 2013. sudjelovao sam 3. listopada 2013. godine pri živoj izložbi hrvatske i lokalne nematerijalne kulturne baštine. Ove je godine svečanost održana u Dubrovniku a glavna tema bila je „Mladi u očuvanju nematerijalne kulturne baštine“. Domaćini su bili Folklorni ansambl „Linđo“ i Grad Dubrovnik pod pokroviteljstvom predsjednika RH gospodina Ive Josipovića, UNESCO-a, Regionalnog ureda UNESCO Venecija, Hrvatskog Povjerenstva za UNESCO, Ministarstva kulture te Ministarstva turizma RH...

Navedenoj manifestaciji prisustvovao sam kao član Kulturno- umjetničkog društva „Ivan Fonović Zlatela“ iz Kršana, a uz mene istoj su nazočili Vilijam Vojić, iz već navedenog KUD-a i Laura Benčić iz „Folklornog društva“ iz Pazina. Na Stradunu, ispred „Luže“, drugoga smo se dana 4. listopada 2013. godine predstavili svirkom na sopelama (maloj i velikoj), svirajući „Mantinjadu“ i „Balon“ , a zajedno s Laurom  kantali smo u dvoglasju tijesnih intervala „Hodi mi ti Mare“ i „Širi se more Jadransko“.

Na manifestaciji je bilo fantastičnih izvođača, a poseban nastup imali su Korejci i Španjolci. Za mene je to bio poseban doživljaj nastupati pri takvoj manifestaciji. Nastup u gradu Dubrovniku, poznatom u svijetu po bogatoj spomeničkoj baštini, Stradunu, Kneževom dvoru, Palači Sponza, Orlandovom stupu, Crkvi Sv. Vlaha, Katedrali Sv. Jurja i drugim znamenitostima, posebno ću pamtiti. Obilazak Stradunom danju mi se veoma svidio, ali noću je očaravajući. Nakon nastupa dojmili su me se i zahtjevi publike te mnogobrojnih turista za fotografiranjem sa nama, odjevenima u narodne nošnje.

Drago mi je što sam dao doprinos očuvanju naše kulture i baštine, očuvanju svirke i kanta u dvoglasju tijesnih intervala. Ovo je, za mene, bilo jedno jako veliko i lijepo iskustvo.

Dalen Načinović, 8.r.

objavio: Administrator   datum: 14. 10. 2013.